Press "Enter" to skip to content

Who’s won what at the Oscars 2018? See full list of winners!

THE OSCARS 2018 have just wrapped up – who’s walked away with the iconic trophies?

The show was full of some amazing moments, from fabulous and inspiring acceptance speeches, to fun hosting bits with Jimmy Kimmel.

The night kicked off with a win for Sam Rockwell for his work in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Movies including Get Out, The Shape of Water, Call Me By Your Name, I, Tonya, and more also enjoyed wins!

See the full list of nominees and winners below.

Best Picture

WINNER: The Shape of Water

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Best Director

WINNER: Guillermo del Toro, The Shape of Water

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

 

Best Actress

WINNER: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Sally Hawkins, The Shape of Water

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

 

Best Actor

WINNER: Gary Oldman, Darkest Hour

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq

 

Best Supporting Actress

WINNER: Allison Janney, I, Tonya

Mary J. Blige, Mudbound

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

 

Best Supporting Actor

WINNER: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World

 

Best Original Screenplay

WINNER: Get Out

The Big Sick

Lady Bird

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Best Adapted Screenplay

WINNER: Call Me By Your Name

The Disaster Artist

Logan

Molly’s Game

Mudbound

 

Best Animated Feature

WINNER: Coco

The Boss Baby

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

 

Best Documentary Feature

WINNER: Icarus

Abacus (Small Enough to Jail)

Faces/Places

Last Men in Aleppo

Strong Island

 

Best Documentary Short

WINNER: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Eden and Eddie

Heroin/e

Knife Skills

Traffic Stop

 

Best Short Film – Animated

WINNER: Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

 

Best Short Film – Live Action

WINNER: The Silent Child

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

Watu Wote/All of Us

 

Best Foreign Language Film

WINNER: A Fantastic Woman

The Insult

Loveless

On Body and Soul

The Square

 

Best Cinematography

WINNER: Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

 

Best Music – Original Score

WINNER: The Shape of Water

Dunkirk

Phantom Thread

Star Wars: The Last Jedi

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Best Original Song

WINNER: “Remember Me,” Coco

“Mighty River,” Mudbound

“Mystery of Love,” Call Me by Your Name

“Stand Up for Something,” Marshall

“This Is Me,” The Greatest Showman

 

Best Sound Editing

WINNER: Dunkirk

Baby Driver

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

 

Best Sound Mixing

WINNER: Dunkirk

Baby Driver

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

 

Best Film Editing

WINNER: Dunkirk

Baby Driver

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Best Production Design

WINNER: The Shape of Water

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

 

Best Makeup and Hairstyling

WINNER: Darkest Hour

Victoria and Abdul

Wonder

 

Best Costume Design

WINNER: Phantom Thread

Beauty and the Beast

Darkest Hour

The Shape of Water

Victoria and Abdul

 

Best Visual Effects

WINNER: Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes